Shromáždění SVJ – rozúčtování záloh

Vážení vlastníci,

dostali jsme žádost o zveřejnění příspěvku jednoho z majitelů v reakci na diskusi/podnět k otázce rozúčtování na shromáždění 27. 6. 2017. Ta vznikla na základě zařazení vyhodnocení ankety. Jelikož ze strany výboru bylo snahou primárně ověřit účelnost vynaložených prostředků na notářský zápis ze shromáždění byla zvolena právě forma ankety k otázce zájmu změny rozúčtování záloh. Výsledek byl jaký byl. Zájem minimální. Vzhledem k tomu je zřejmé, že výbor chce-li se chovat s péčí řádného hospodáře, nevidí v tuto chvíli cestu řešení této otázky z jeho vlastní iniciativy na shromáždění, ani se nebude v tomto směru jiným způsobem angažovat. Poptávka se nezdá být tak vysoká. To ovšem neznamená, že budeme bránit rozumné diskusi a nebudeme naslouchat.

Primárním hybatelem by v tomto směru mělo být samo společenství vlastníků, resp. jednotliví členové jej tvořící, kteří by měli přijít  a rozumně vysvětlit proč a jak změnu provést. V tomto směru jsme připraveni být nápomocni. Jedním z takových způsobu je i zveřejnění níže uvedeného textu.  Pokud se situace změní jsme připraveni se samozřejmě chovat v souladu s požadavky zákona (zařazovat, projednávat, …).

Výbor SVJ

Text níže je příspěvek jednoho z majitelů, který si přál zůstat v anonymitě(výbor jeho jméno zná). Výbor do textu nikterak nezasahoval:

Vážení,

na schůzi SVJ Kadečkové 774 konané dne 27.6.2017 byla během diskuse otevřena problematika rozúčtování záloh. Aktivní logicky byly majitelé menších bytů v čele s panem Marelem, jestli jsem dobře rozuměl jméno pána během diskuse. Řekněme, že s názory menších bytů souhlasím a rozúčtování se mi také nelíbí a chci to změnit.

Proto, aby se něco změnilo je nutné na jakémkoliv další shromáždění předložit konkrétní návrh změny rozúčtování záloh, který pak musí být schválen nadpoloviční většinou všech vlastníků SVJ, tj. nejméně 50,01% dle spoluvlastnického podílu. Na schůzi konané 27.6.2017 dorazilo bohužel pouze 45,6% majitelů dle spoluvlastnického podílu. Dále je třeba zdůraznit, že i v případě, že by např. dorazilo 60% vlastníků a schůze by byla usnášeníschopná, tak by byl v hlasování o změna záloh nutný souhlas alespoň 84% procent přítomných vlastníků, aby bylo překročena hranice 50% z celkového počtu podílů všech bytů. Co z toho plyne:

1) Dostat na shromáždění nadpoloviční většinu vlastníků a čím více, tím lépe
2) Získat de facto jednohlasný souhlas všech přítomných za předpokladu účasti lehce nad 50% (čím více lidí, tím větší šance, že návrh projde).

Odpověď k bodu č. 1)
Jak tedy dostat lidi na shromáždění? Buď mají zájem tyto věci ohledně SVJ řešit a dorazí sami, což jsme ale viděli, že je problém, viz. poslední schůze. Pokud opravdu tedy chceme změnit „neskutečně nespravedlivé“ rozúčtování záloh a ne jen nadávat, že platíme moc, musíme lidi oslovit a přesvědčit je, aby na shromáždění dorazili. Možností je např. osobně obejít všechny byty a s lidmi si promluvit či alespoň vhodit do schránek leták, který lidem vysvětlí situaci, pozitiva negativa a návrh, jak by mělo nové vyúčtování vypadat. Či ještě vyvěsit tuto žádost ve spolupráci s výborem na web a vše směřovat k dalšímu shromáždění, snad s dostatečnou účastí.

Odpověď k bodu č.2)
Jak přesvědčit vlastníky aby hlasovali pro změnu, kterou pravděpodobně vlastníci větších bytů 3+kk a 4+kk chtít nebudou, protože by se jim zvýšili zálohy? Nutností samozřejmě vypadá získat na naši stranu všechny 1+kk a 2+kk a pak i někoho z větších bytů. No jo, ale jak ty lidi přesvědčit, že mají platit více? J Asi nebude stačit říct, že je to nespravedlivé. Asi by to chtělo připravit nějakou prezentaci, vysvětlit lidem při osobních návštěvách všechny pohledy na věc a co je vlastně na tom vyúčtování tak špatně atd. Nemyslím si také, že řešením je říct, schvalte vyúčtování, které bude kompletně jen dle spol. podílu, protože na toto asi nikdy nepřesvědčíme nikoho z větších bytů a my ty lidi potřebujeme. Větší šance je asi nějaký kompromisní návrh, který např. bude vysvětlovat, že odpad by měl být dle spol. podílu, protože větší byt, teoreticky více lidí a více odpadu. A naopak výtah by asi mohl zůstat rovným díle, protože je tu pro nás všechny a to už by se pak muselo řešit, kdo jej např. z 1.patra vůbec jej nepoužívá a kdo jezdí až nahoru a používá hodně apod. Tímto způsobem by se mohlo nalézt řešení, kdy větší bytu budou mít o něco větší zálohy a menší o trochu nižší. Chce to ale připravit více variant, všechny představit a třeba se některou povede schválit.

V poslední řadě je snad tedy jasné, že křičet na výbor nám nepomůže, výbor s tím nic dělat nemůže, s tímto pohne jen nadpoloviční většina SVJ a tu my musíme získat na naši stranu. Jde tedy o to se zvednou ze židle a něco pro to udělat, protože zatím je jen mnoho křiku, diskusí na FB, na shromáždění, ale nikdo zatím nic konkrétního nepřipravil a nic pro to neudělal.

Možná bych to mohl připravit, do celé věci se hodně angažovat, jak vše popisuju v celém textu atd.….jenže ono víte…..jsem vlastníkem bytu 4+kk a opravdu přece nebudu vše výše uvedené, za ty malé byty, kterým to tolik vadí, dělat. Tohle je na vás a kdo nic nedělá, nic nezmění. A musím říct, že proto abyste mě či kohokoliv dalšího z větších bytů přesvědčili, jste zatím předvedli jen výstupy, osočování výboru apod., což dle mě moc nepomáhá.

Děkuji všem, kteří dočetli až sem 🙂

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 3

 1. vvavrouskova napsal:

  Dobrý den, veškerá aktivita pana Marela a jeho fanoušků začíná a končí na facebookových stránkách. Pokud vezmu v úvahu, že anketu SVJ odevzdalo 49 lidí, neočekávám, že na výzvu ve stylu, komu vadí vyúčtování, napište mi, nebude reagovat o moc více lidí. Ale pan Marel se pak zase poklepe po rameni, že vyvinul aktivitu a všichni jsou zlí. Toto chování ve stylu dětí z mateřské školky, mne u dospělých lidí šokuje.

 2. eugenedan napsal:

  Souhlasím s Vaším návrhem. Ale chtěl bych upozornit, že větší byt, neznamená více lidí. Vím, že tam je “teoreticky”, ale bohužel většina lidí přečte “větší byt, více lidí a více odpadu”, co není vždycky tak.

  např., výpočet za odpad může být podle počtu osob, protože více lidí, více odpadu. Výpočet za pojištění domu může být podle podílové plochy bytu, protože čím větší byt, tím větší část domu on má.

 3. de.svobodova napsal:

  Hezky a výstižně napsané. Bohužel asi mezi vlastníky máme i herce, kteří nám předvedli své umění na schůzi místo toho, aby předložili relevantní argumenty a pravdivé a podložené informace. Za Vás příspěvek dávám palec nahoru!

Napsat komentář